Wałęsa staje na czele „fizycznego odsunięcia głównego sprawcy wszystkich nieszczęść” i grozi, że może użyć broni palnej

REKLAMA

Lech Wałęsa zadeklarował, że 4 lipca przyjedzie do Warszawy i będzie bronił Sądu Najwyższego. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla dodał przy tym, że nie zawaha się w razie czego użyć również broni palnej.

W niedzielę na Facebooku Lech Wałęsa zamieścił wpis następującej treści:
Wybraną władzę należy szanować. Tą władzę nie wolno szanować. Ta władza łamie konstytucję, niszczy dorobek i dobre imię Polski. Ja mówię zdecydowane już dość. Jeśli podniosą łapę na Sąd Najwyższy to jadę do Warszawy 4 lipca, by głównego sprawcę odsunąć od możliwości zniszczenia podstawowego strażnika Demokracji, jakim jest Sąd Najwyższy. Będę chciał zrobić to pokojowo, ale jeśli ktokolwiek w tym policja stanie mi na przeszkodzie, będę walczył i bronił się. Przypominam, że mam broń i pozwolenie do obrony osobistej. Policja nie może wykonywać rozkazów w obronie łamiących konstytucji. LW

Reklama

Ten właśnie wpis stał się dla policji podstawą do podjęcia działań w celu odebrania Lechowi Wałęsie broni i pozwolenia na nią. Młodszy inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji powiedział w związku z tymi wpisami:
– Prezydent Lech Wałęsa posiada pozwolenie na broń, ale w związku z wpisami w internecie, które mogą mieć cechy gróźb karalnych użycia tej broni, jesteśmy – jak zawsze w takich przypadkach – zobowiązani do zweryfikowania, czy istnieją przesłanki do posiadania broni.

Wcześniej, 30 czerwca Lech Wałęsa zapowiedział na Facebooku że staje na czele „fizycznego odsunięcia głównego sprawcy wszystkich nieszczęść„:
Jeśli w jakikolwiek sposób obecna ekipa zaatakuje Sąd Najwyższy ,4 lipca to ja po godzinie 15:00 udaję się z Gdańska do Warszawy. ,,Dość niszczenia Polski’’. Staję na czele fizycznego odsunięcia głównego sprawcy wszystkich nieszczęść. By tego dokonać musi być w Warszawie zgromadzone ponad 100 000 zdecydowanych i zdyscyplinowanych chętnych . Przy otwartej kurtynie ,pokojowo i zdecydowanie musimy tego dokonać na oczach świata .Jestem w gotowości i wiem jak do tego doprowadzić LW .

Dzisiaj i jutro „obrońcy demokracji” mają się zgromadzić pod siedzibą Sądu Najwyższego w związku z wejściem w życie ustawy, która odsyła na emeryturę sędziów SN, którzy ukończyli 65-rok życia (0d 4 lipca br.). Sędziowie tacy mogli do 2 maja złożyć odpowiednie oświadczenie wraz z zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia i jeżeli Prezydent wyraziłby na tej podstawie zgodę to tacy sędziowie mogli nadal zasiadać w SN. Przewodnicząca Sądu Najwyższego Małgorzata Gesdorf zapowiedziała, że mimo wszystko przyjdzie do pracy, a uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jaka została w tej sprawie podjęta przez sędziów uznała, że zgodnie z Konstytucją Gesdorf nadal będzie Przewodniczącą SN.