Ta planetoida może uderzyć w Ziemię! NASA chce ją zniszczyć ładunkiem nuklearnym [WIDEO]

REKLAMA

(101955) Bennu to planetoida należąca do grupy Apolla oraz obiektów NEO i PHA, która została odkryta 11 września 1999 roku w ramach programu LINEAR. (101955) Bennu okrąża Słońce w ciągu 1 roku i 71 dni w średniej odległości 1,13 au. Nachylenie jej orbity względem ekliptyki to 6,04°, a mimośród jej orbity wynosi 0,2038. Orbita tej planetoidy całkowicie zawiera się wewnątrz orbity Marsa.

W swoim ruchu orbitalnym planetoida Bennu przecina orbitę Ziemi. Z badań przeprowadzonych przez włoskich astronomów Uniwersytetu w Pizie wynika, że w latach 2169-2199 planetoida zbliży się ośmiokrotnie do Ziemi. 8 września 2016 r. NASA wysłała misję OSIRIS-REx do planetoidy Bennu. Lot do celu ma potrwać cztery lata. Sonda ma m.in. pobrać próbki gruntu i dostarczyć je na Ziemię. Jest to trzeci próbnik wysłany w ramach programu New Frontiers.

Reklama

Bennu jest jednym z najniebezpieczniejszych „potencjalnie niebezpiecznych asteroidów”, które pojawiają się w sąsiedztwie Ziemi. Według badań przeprowadzonych przez głównego badacza z University of Arizona, Dante Lauretta, opublikowanych w 2015 r., Bennu ma 1 na 2 700 szans na uderzenie w Ziemię w końcu XXI w. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że Bennu uderzy w Wenus, a nie w Ziemię.

Jak donosi w tym tygodniu zachodnia prasa (m.in. australijskie news.com.au, brytyjski „Evening Standard”) NASA traktuje jednak zagrożenie na tyle poważnie, iż nie wyklucza konieczności wysłania w kierunku Benny statku kosmicznego i zdetonowania na planetoidzie ładunku nuklearnego. Film „Armageddon” stałby się wtedy rzeczywistością.

Przed paroma dniami materiał o Bennu pojawił się również na prestiżowym Space.com

Foto: NASA