Decyzja zapadła! Nowe państwo w Europie powstanie w ciągu 2 dni. I to w Unii Europejskiej! [WIDEO]

REKLAMA

Już za dwa dni powstać ma w Europie nowe, całkowicie suwerenne państwo. Na nic zdały się agresywne działania policji, która za wszelką cenę próbowała powstrzymać podział kraju. Klamka zapadła. 90% Katalończyków, którzy poszli wziąć udział w referendum opowiedziało się za niepodległością Katalonii.

Reklama

W referendum wzięło udział 2,26 miliona osób, czyli 42% osób uprawnionych do głosowania. Tylko 8% opowiedziało się za pozostaniem w Hiszpanii. 2% głosów oddano nieważnych, a 90% było za powstaniem państwa Katalonii. Wyniki jednak nie są do końca rzetelne, ponieważ wiele z kart zostało skonfiskowanych przez hiszpańską policję. Policjanci robili wszystko, aby przerwać przebieg referendum i zniechęcić ludzi do głosowania. Jeszcze przed głosowaniem rzecznik hiszpańskiego rządu Inigo Mendez de Vigo stwierdził, że referendum jest nieważne.

– Nie jest legalne, nie ma międzynarodowego wsparcia, brakuje kart do głosowania, spisy wyborców są niekompletne, a na dodatek zablokowane zostały komputerowe platformy liczenia głosów.

To, jak i agresja policji, nie przeszkodziło Katalończykom tłumnie zjawić się na referendum.

Kataloński parlament już wcześniej ustalił, że Katalonia ogłosi niepodległość 48 godzin od otrzymania wyników referendum. Jednak uchwalony akt został uznany za nielegalny przez rząd Hiszpanii. W nowoutworzonym państwie prezydentem zostanie premier Katalonii Carles Puigdemont. Premier zaapelował do Unii Europejskiej, aby nie odwracała wzroku, gdy łamane są prawa obywateli i interweniowała w sprawie Katalończyków.

Hiszpania straci jeden z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów, jeśli dojdzie do oddzielenia się Katalonii. Stąd też zdecydowane kroki rządu, mające na celu uniemożliwienie podejmowania działań niepodległościowych przez Katalończyków.